Dauwpop blaast dertig kaarsjes uit, wij vijftien: samen vieren we onze jubilea op het festivalterrein in Hellendoorn. Op donderdag wordt meteen de toon gezet met het allergrootste jeu de boules toernooi aller tijden, op Dauwpop 2026.
Op 28 mei opende Dauwpop de deuren van Camping Waud voor alle festivalgangers die zich alvast willen installeren. Zodra de tenten staan en de eerste biertjes van het seizoen zijn opengetrokken, krijgen bezoekers een flyer in hun handen geduwd. “Heeft u al plannen vanavond?” vraagt ons promoteam. De oren van de bezoekers zijn gespitst: de meeste agenda’s zijn nog leeg. “Want zo begint het allergrootste jeu de boules toernooi aller tijden op Dauwpop!”.

Beginners en professionals
Sommige geïnteresseerden zijn nog wat bescheiden (“Doen er echt professionals mee?”), maar iedereen is welkom tijdens deze openingsactiviteit. Anderen zijn duidelijk meer ervaren in de sport. Een enthousiaste deelnemer heeft zelfs zijn eigen boules-set meegenomen. Binnen een mum van tijd loopt het storm bij de inschrijfbalie. Wanneer de receptionisten twee mannen vragen of zij zich willen inschrijven voor het toernooi, krijgen ze een luide: “Ja, natúúúúrlijk!”.
Wie denkt dat het verschil in expertise in de praktijk leidt tot een amateuristisch potje boulen, heeft het helemaal mis. Host Samuel van der Lee neemt zijn taak uiterst serieus, net als zijn strenge doch rechtvaardige VAR. In teams van twee nemen twintig duo’s het tegen elkaar op in vijf toernooien. De spanning is om te snijden, al wordt er geen enkele keer gelijkgespeeld.
Half-time show
De enthousiaste fans zijn minstens net zo interessant om naar te kijken als naar het spel zelf. De vuvuzela’s maken na het succes van 2010 hun terugkeer en het geluidsniveau evenaart zowaar die bewuste WK-finale. De handklappers werken de publieksparticipatie positief in de hand. En wanneer de host roept dat verdwaalde bezoekers moeten oppassen wanneer ze door het veld lopen, roept iedereen in koor: “Pas op!”
Zoals bij elke belangrijke sportwedstrijd is er in de rust ook ruimte voor entertainment. Onze cheerleaders zwaaien met hun pompons, maken radslagen over het veld en zorgen ervoor dat iedereen weet wat er rijmt op ‘onderbuikgevoel’. Dat is natuurlijk jeu de boules, mocht je het nog niet doorhebben.

Professionele community
De groep met deelnemers en fans straalt een kinderlijk enthousiasme uit, maar heeft ook een fanatiek gevoel dat door de aderen stroomt. Winnaars juichen alsof ze de loterij hebben gewonnen, verliezers balen als een stekker. “Wij zijn voor Willem en Chantal!” roept een vrouw – die noch Willem noch Chantal ooit heeft ontmoet. De blijdschap op de eerste festivaldag verklapt dat het Dauwpop-publiek er echt zin in heeft dit weekend.
En dat zie je terug in de resultaten. Er wordt gegooid alsof de deelnemers elk weekend op de jeu de boules-baan te vinden zijn. Met uiterste precisie vliegen de ballen over de camping. Sommige deelnemers willen zelfs zo graag spelen, dat er een heus schaduwtoernooi ontstaat. En er worden afspraken gemaakt dat de winnaars wel echt de medailles het hele weekend moeten dragen.

Alleen maar winnaars
Fleur en Lies, Paus Paulus, Willem en Chantal, Coen en Anja en Lay The Lat High komen als winnaars uit de bus. Ook interim-VAR Cas, die eerst alleen toekijkt, heeft de tijd van zijn leven en wellicht wel zijn nieuwe roeping gevonden. Wat vindt het publiek? “Wij zijn hartstikke enthousiast. Ken je dat pittenzak werpen op Rock Werchter, of hoefijzergooien op Zwarte Cross? Daar doet dit ons aan denken. We gaan voor het volgende festival ook pompons inslaan.”
Om 23.00 uur is het jeu de boules toernooi op Dauwpop 2026 officieel ten einde. Nog genoeg bezoekers hebben energie om de hele nacht door te boulen. De organisatie van het toernooi vraagt om dit enthousiasme te bewaren voor de volgende keer. En andere festivals, letten jullie op? Mochten jullie nog geen programma hebben op dag nul, dan zetten we met alle liefde het speelveld klaar.
Dauwpop 2026